Volkswagen Polo DSG Şanzıman Problemi ve Çözümü

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, yıllar önce sektöre dsg şanzımanı kazandırarak büyük bir hamle yapmıştı. Son günlerde yapılan haberler ve özellikle firmanın bazı araçları geri toplamasının üzerine bu yazımızda VW polo dsg şanzıman problemi ve çözümünden bahsedeceğiz.

Titreme problemi ve çözümü

Volkswagen Polo dsg şanzıman problemleri içerisinde en bilineni ve en çok karşılaşılanı titreme problemidir. Titreme problemi şanzımanın vites geçişlerinde hangi vitese geçeceğini tespit ederken gerçekleşen kavrama noktasında oluşmaktadır. Titreme probleminin çözümü iki şekildedir. Birinci çözüm yazılımın güncellenmesidir. Diğer çözüm ise kavramanın değiştirilmesidir. Teknik servisten yapılan açıklamalara göre titreme sorunu kendiliğinden düzelecek bir problem değildir; servise gidilmelidir.

Volkswagen Polo DSG Şanzıman Problemi

Şanzıman ısınma problemi ve çözümü

Dsg şanzıman problemlerinden bir diğeri de ısınma problemi. Fakat bu durumu problem olarak görmeyenler de mevcut. Sebebi ise şu; dsg şanzıman en hızlı vites değiştiren otomatik şanzımandır. Yeni nesil teknolojileri içerisinde barındırması sebebi ile çok detaylı içeriğe sahiptir. Geneli itibar ile dik ramparalara uzun süreli tırmandığında ve yüksek hızla yüksek süreyle gidildiğinde ısınma problemi yaşanmaktadır. Çok nadir yaşansa da böyle bir problem ile karşılaşırsanız aracınızı uygun bir yere park edip soğumasını beklemelisiniz.

Kalkış ve kavrama problemleri ve çözümleri

Son olarak en çok karşılaşılan problemlerden kalkış sorunu ve kavrama probleminden bahsedeceğiz. Bazı durumlarda DSG şanzıman kalkış sorunu yaşar ve ilerlemez. Bu tür bir problemde otomobil stop ettirilmeli ve bir süre geçtikten sonra tekrar çalıştırılmalıdır. Bu işlem kısa vadeli bir çözüm olsa da beyinden kaynaklanan bir problem olması ihtimaline karşın servise gidilmelidir. Kavrama problemi ise kendiliğinden çözülmeyen bir problemdir ve serviste şanzıman kavramasının değiştirilmesi ile çözülmektedir.

Problemle karşılaşıldığında ne yapılmalı?

Bir dsg şanzımanda çıkabilecek muhtemel problemlerden bahsettik. Bu problemlerin birçoğu bizzat ortaya çıkar (ses, titreme gibi). Gözle görülmeyen problemlerin birçoğu ise şanzıman uyarı lambası yandığında fark edilir. Böylesi bir durumda yapılması gereken tek şey servise gitmek ve problemi öğrenmek olacaktır. Aynı şekilde problemin çözümü için de servis ile anlaşılmalıdır.


Etiketler:

Volkswagen Polo DSG Şanzıman Problemi ve Çözümü Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Oğuz dedi ki:

    Aracın ileri gitmesine hiç bir problem yok fakat geri gelirken kavrayip birakiyor.lütfen yardım

Sayfa başına git