Volkswagen Karmann-Ghia Özellikleri ve Tarihçesi

Takvim yaprakları 1955 i gösterdiğinde ünlü Alman otomobil üreticisi Volkswagen sektörde yeni bir çıkış daha yaptı. 2+2 coupe spor olarak piyasaya sürülen Karmann-Ghia serisi meraklıları ile buluştu. Araç mekanik ve şasi olarak Bettle Type 1 ile benzer özellikleri taşıyordu. Üretiminden 2 yıl sonra; 1957 yılında Cabrio modelini de süren firma 1974 yılına kadar sürecek bir serüvene çıkmaya hazırlanıyordu.

volkswagen-karmann-ghia-4

Satış Rakamları Büyüledi

               Kısa sürede popülaritesini iki katına çıkaran araç Almanya’da üretimine devam ettiği sırada Brezilya’da da üretilmeye başlandı. Üretimde kaldığı yıllar arasında; 1955-1974 yılları arasında Almanya’da 445,238 satış rakamına ulaşan Volkswagen Karmann-Ghia, 1962-1975 yılları arasında Brezilya’da 41.689 adet satıldı.

Aracın Sürümlerine Ait Motor Çeşitleri

Aracın tüm sürümleri göz önüne alındığında iki çeşit motor tipi ile piyasaya sürüldüğü görülüyor. Dört zamanlı, hava soğutmalı düz Volkswagen motoruna sahip model bunlardan ilki. Bu aracın diğer özelliklerine bakacak olursak; tek Solex 28 Pict karbüratör görülmekte. Ayrıca 34 beygir gücünde olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çıkabileceği en yüksek hız ise 120 km/h. Diğer motora bakacak olursak Yine dört zamanlı hava soğutmalı motor görmekteyiz fakat bu aracın diğer teknik özellikleri biraz farklılıklar içeriyor. Zira karbüratördeki değişiklik göze çarpan ilk yenilik. Çift Solex 32 Pbic karbüratör ve buna ek olarak Okrasa uzun inme krank mili gözümüzü dolduruyor açıkçası. 50 beygir güce sahip bu modelin çıkabileceği maksimum hız ise 150 km/s. Bu teknik özellikler ve aracın içerisinde bulunduğu yıl bir arada değerlendirildiğinde Volkswagen’in otomobil sektöründe liderlik koltuğuna oturabileceği aşikâr.

1961’den Sonra Gelen İki Farklı Karmann-Ghia

İlerleyen zamanlarda araçta çeşitli değişiklikler yaparak, yenileyerek tekrar piyasaya süren Volkswagen, araca ait iki farklı model daha çıkardı. 1961 yılında Type 34 Karmann Ghia ve Karmann-Ghia TC isimde çıkan bu modeller gerek tasarımsal olarak gerek teknik özellikler olarak çeşitli yenilikler içeriyordu. Şu da belirtilmeli ki TC yani Touring Coupe serisi yalnızca Güney Amerika’da satışa sunuldu. 18.119 adet satan araç gerek Avrupa gerek diğer bölgelerde oldukça beğenildi. Zira aracın prototipine ait bir parçası bugün Osnabrück’de sergileniyor.

 


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git