Volkswagen Jetta DSG Şanzıman Problemleri ve Çözümleri

Volkswagen araçları arasında en çok tercih edilen araçlardan birisi olan Jetta kullanıcılarına pek çok motor ve şanzıman seçeneği ile sunulmaktadır. Özellikle şehir içi kullanımda büyük konfor sağlayan DSG şanzımanlar kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. DSG şanzımanın çift kavramalı özelliğinden dolayı vites geçişleri hassas ve hızlıdır. Jetta modeli özellikle DSG şanzıman ve güçlü bir motor ile bir performans aracı olarak görülebilir fakat bu araç günlük kullanımlar için konfor ve ekonomi sağlaması amacı ile üretilmiş bir araçtır. DSG şanzıman tasarımı da yine bu yöndedir. Bu nedenle araç amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde DSG sorunları ortaya çıkabilir.

Volkswagen Jetta DSG Şanzıman Problemleri

DSG Şanzımanda Yaşanan Titreme Problemleri

Volkswagen Jetta modelinin DSG şanzımanlarından yaşanan en büyük problemlerden birisi olan titreme sorunu otomatik şanzımanın vites değiştirme için karar verirken yaşadığı sıkıntılardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Sorun yazılımsal bir sorun ya da mekanik bir problem olabilir. Eğer yazılımsal bir sorun ise serviste yapılacak bir güncelleme ile sorun ortadan kaldırılabilir. Eğer sorun mekanikse kavramının değişmesi gerekebilir. Özellikle bu sorun aracın 2. Vitesinde hızlanma sırasında kendisini bir den 6. Hatta 7. Vitese almasından dolayı ortaya çıkar. Bu durumda şanzıman sıkışır ve titreme problemi yapar. Titreme problemi yaşayan kullanıcılar bu durumu düzgün kullanımla çözüme kavuşturamazlar. Neden ne olursa olsun aracın servisinde bakım onarım görmesi gerekmektedir.

DSG Şanzımanın Bozulduğu Nasıl Belli Olur?

DSG şanzıman arızalandığı zaman genellikle ses yapmaya başlar bu ses aracın kullanıcısını rahatsız edecek çok kolay anlaşılabilir bir sestir. Ayrıca DSG şanzımanda yaşanan titreme hissedilebileceği gibi titremeden dolayı oluşan sesle de anlaşılabilir. Ayrıca araçta bulunan şanzıman uyarı lambası herhangi bir mekanik ya da yazılımsal sorunda uyarı verecektir. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden servise gidilmelidir. Servis şanzımanın genel durumunu ve varsa arızasını tespit eder ve araç için hızlı bir çözüm üretilebilir. Aracın arızalı şanzıman ile kullanılması ileride daha büyük şanzıman sorunlarına yol açabilir.


Etiketler:

Volkswagen Jetta DSG Şanzıman Problemleri ve Çözümleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Cengiz taş dedi ki:

    2011 1.6 dizel jettam var mekatonik arzasi yaptı me yapmam gerekiyo

Sayfa başına git