Volkswagen Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır?

Araçlarla seyahat ederken sürücülerin en çok zorlandıkları durum, belli bir hızda aracı sabit tutmaktır. Gaz pedalının ve hızın sabit tutulması, hem araç için hem de sürücü için oldukça önemlidir. Bunun için geliştirilmiş olan hız sabitleyicisi teknolojisi sayesinde, araç istenilen hızda sabit tutulabilir. Cruise Control denilen bu sistem yeni nesil araçların hemen hepsinde bulunmaktadır. Volkswagen grubu araçlarda da standart ve donanımsal paket olarak bu sistem kullanılmaktadır. Sistem tamamen sürücünün isteğine bağlı olarak çalışmaktadır. Ayrıca gaza ya da frene basıldığında sabitleyici bir tehlike oluşturmaması için devreden çıkmaktadır.

volkswagen-hiz-sabitleyici-nasil-kullanilir

Volkswagen Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır

Volkswagen grubu araçlarda bulunan hız sabitleyiciler, diğerleriyle aynı şekilde kullanılmaktadır. Sabitleyici, direksiyon yanında bulunan koldan kontrol edilmektedir. Kolun üzerinden bulunan düğmeler sayesinde istenildiği zaman devreye alınır, istenildiği zamanda devreden çıkartılabilir. Sabitleyici aktif etmek için ilk olarak on tuşuna basmak gerekir. On tuşuna bastıktan sonra yol bilgisayarı üzerinde sabitlenmesi istenen hız belirecektir. Ekranda görünen hıza sabitlemek istiyorsanız yine kolda bulunan (RES +) tuşuna basarak, aracı o hıza sabitleyebilirsiniz. Araç kendini bu hıza çıkarmak ya da düşürmek için gaz kontrolünü otomatik olarak yapar. Sabitleme işleminden sonra gaza bir daha dokunmamak gerekir.

Kolda bulunan (SET –) tuşu da hız sabitlemek için kullanılır. Fakat aracın hızının sabitlenmesini istediğiniz hız o anki hız ise bunu RES + ile yapmanız gerekmektir. SET – tuşu hız sabitleyicinin hafızasında kalmış olan eski hıza sabitlenmesini sağlar. Hız sabitleyicinin devreden çıkması için yapmanız gereken, sadece frene basmaktır. Ayrıca düz vites araçlarda vites değiştirirseniz hız sabitleyici yine devreden çıkacaktır. Hız sabitleyici aktifken sabitlenen hız limitinizi de değiştirmek mümkünüdür. Kolda bulunan SET düğmelerini kullanarak aracın hızını artırabilir ya da düşürebilirsiniz. Eğer hızınızı düşürmek istiyorsanız SET –, hızınızı artırmak istiyorsanız da SET + Tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Sabitlenen hız limiti ise aracın yol bilgisayarında görülebilir. Bu sayede aracı hangi hıza sabitlediğinizi görebilirsiniz. Hız sabitleyici araç kullanıcıları için özellikle uzun yollarda, büyük bir avantaj sağlamaktadır.


Etiketler:

Volkswagen Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. İlhami dedi ki:

    Arkadaşlar benim golf 6 2011 model comforline paket aracım var bunun üzerinde hız sabitleyici yok peki benim buna sadece sol sinyal kolunu hız sabitleyici olanı alsam olurmu yoksa onla beraber ZUCZUG MF Lenkrad Cruise Control Modul almak zorunda mıyım ?

Sayfa başına git