Volkswagen Golf Mk1’i Özellikleri ile Tanıyalım

Günümüzde kompakt hatchback sınıfının en belirgin modellerinden birisi hangisi desek, bunlardan birisi kesinlikle volkswagen golf olurdu. Çünkü bu otomobil marka anlamını hakkıyla taşımak için ilk sağlam adım oldu. Yani halkın arabası olarak başarılı atılım oldu. 1974 yılında üretimine başlanan ve 1983 yılından ikinci kasasına yerini bırakan mk1 golf‘ü yakından tanıyalım.


Volkswagen Golf Mk1

Volkswagen Golf, 70’lerin ortasında yollara çıktığı zaman ona beetle modelinin bir nevi halefi görevi yüklenmişti. Zaman içinde sevilen bu otomobil, tıpkı beetle modelinin Kaplumbağa lakabı ile anılması bu araç içinde sağladı. Golf’ün lakabı Rabbit, yani Tavşandı. 3.8 metre uzunluğu ve 1395 mm genişliği ile volkswagen golf mk1 bu benzetmeyi hak ediyordu. Tabi tek detay bu değildi. Onun bazı modellerinde 800 kg altında olan boş ağırlığı, yolda hafif ve bir tavşan kadar seri olmasını sağlıyordu.

Volkswagen bu otomobilinin montajını birden fazla ülkede gerçekleştirdi. Bunların arasında Avustralya, Belçika, ABD, Güney Afrika, Malezya, Meksika ve Yugoslavya gibi farklı ülkeler yer alıyordu. Bu çeşitlilikte aracın farklı kıtalar da kullanıcıya sunulması ve her bölgede farklı kültür oluşması ortamını sağladı. Bunda en önemli faktörlerden birisi de araçta kullanılan motor seçenekleri oldu. VW golf mk1’in 9 yıllık üretim süresince 6 farklı benzinli ve 3 farklı dizel motor seçeneklerine yer verdi.

Volkswagen Golf Mk1 Özellikleri

Benzinli cephede bugün ki modellerine dahi kıskandıracak 1.1 litre 50 ps gücündeki 4 silindirli motor en düşük versiyon olarak yer alıyordu. Buna ek olarak benzinli ünite olarak;
1.3 litre 4 silindirli 60 PS
1.5 litre 4 silindirli 70 PS
1.6 litre 4 silindirli 75 PS seçenekleri yer alıyordu. Ayrıca buna ek olarak birde mk1 golf gti için sunulan motorlar var. Birisi 1.6 litre 4 silindirli motorla 110 ps güç üretiyordu. Evet, ilk nesil gti o kadar da güçlü değildi ama sadece 810 kilogramdı. Bu da ona zamanının en hızlı hot hatch araçlarından birisi olma özelliği katıyordu. Öyle ki 0’dan 100 km/s hıza 10 saniye altında ulaşabiliyordu. Volkswagen buna ek olarak birde 1.8 litrelik yine 4 silindirli ve 112 ps güç üreten farklı bir motor kullandı. Ama en bilindik olanı 1.6 litrelik versiyonuydu.

Geçelim dizele.
Golf MK1 de;
1.5 litre 4 silindirli 50 PS
1.6 litre 4 silindirli 54 PS
1.6 litre 4 silindirli 70 PS gibi üniteler kullanıldı. Bugün şanslı olan bazı volkswagen severler bu dizel golf modellerine hala binebiliyor. GTİ serisine sahip olan özel insanları saymıyorum bile. Bu otomobil volkswagen dünyasının hiç şüphesiz en özel klasik modellerinden birisi olmayı başardı. Diğer golf üyelerini de kategorilerden seçerek tanıyabilirsiniz.


Etiketler:

Volkswagen Golf Mk1’i Özellikleri ile Tanıyalım Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. halil dedi ki:

    sahibinden.com’da 1.3 dizel de varmış gibi gösteriliyor 1.3 dizel üretimi varmı yoksa yanlış yazılmış 1.6 dizel mi. cevap verirseniz sevinirim.

Sayfa başına git