Daha Güçlüsü Yok: Volkswagen Golf GTI W12

Volkswagen tarihinde gelmiş geçmiş en özel araçların kalın kitabını açtığımızda karşımıza Volkswagen Golf GTI W12 gibi eşsiz bir parça çıkıyor. Golf modelinin 42 yıllık kompakt sınıftaki serüveninin 2003 yılında yollara kazandırdığı 5. nesil golf üzerine temel alıp üstün mühendislikle şekillendirilen araçtan bahsedeceğim. 2007 yılında tanıtımı yapılan golf gti w12, görebileceğiniz en hızlı vw modellerinden birisi olarak üretildi. Üzerinde ciddi çalışılmışlık olan bu otomobil hakkında pek bilginiz yoksa buyurun yakından tanıyalım.


Volkswagen Golf GTI W12

Volkswagen golf gti w12, bilindik 5. nesil modeline benzeyen ama nerdeyse tepeden tırnağa şekillendirilen eşsiz bir yapıt. Burada MK5 golf gti modeline göre 70 milimetre daha alçak ve 160 mm daha geniş araçtan söz ediyoruz. DTM yarış araçlarını kıskandıracak widebody kitinin her parçası büyük mühendisliği kapsıyor. En basiti, c sütunundaki geni hava kanalı, arkada yer alan ve karbon fiber muhafaza ile korunan devasa altı litrelik motorun soğutmasına katkı sağlamak için tasarlanmış. Üzerindeki 19 inçlik jantların çekiciliğinden bahsetmiyorum bile. Otoparkınız da bile durduğu an her spor otomobil sahibinin dizlerini titretecek aracın yaşam alanı da bir o kadar farklı.

İç mekanı tabi ki bilindik 5. nesil vw golf’e benziyor. Fakat Almanlar bu alanı da baştan aşağı dekore etmişler. Alcantara kumaşın bolca kullanıldığı bu alanda sportifliği her ayrıntıya yerleştirmişler. Konsolun ortasındaki sayaçlar, hemen altında özel kontrol tuşları, yeni direksiyon simidi, deri parçalı yarış koltukları, yeni el freni topuzu, pedal ve paspas seti gibi birçok farklılık sayabiliriz.

Volkswagen golf gti w12 teknik özellikleri asıl olayın bittiği yer alıyor. İsmindeki şu double W on iki ile şaka yapmıyor. Kaputu altında devasa 6.0 litrelik V konumlu 12 silindirli motor yer alıyor. 6000 rpm devirde 650 ps 641 beygir güç üreten bu yol canaarı, 4500 rpm devirde ise 750 nm tork gücü sunuyor. Söz konusu volkswagen golf gti olunca performans verisinin ilgi çekici olması bekleniyor. Araç aynen beklediğimiz gibi değerlere sahip. 0’dan 100 km/s hıza 3.7 saniye’de ulaşan golf gti w12, maksimum olarak 325 km/s hıza ulaşıyor. Bunları yaparken de hem motorunu hemde şanzımanını aldığı Bentley Continental GT’nin 6 ileri otomatik şanzımanını kullanıyor.

Tüm bu bileşenler sonucunda ortaya çıkan 650 ps güce sahip vw golf gti w12 modelini görsellerle tekrardan hatırlayalım. O, volkswagen grubunda yer alan en özel parçalardan biri olma ayrıcalığını sonsuza dek koruyacak. Bir başka efsane vw modelinde görüşmek üzere…


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git