V6 Motorlu Volkswagen Golf 5 R32’yi Özellikleri ile Tanıyalım

Volkswagen bünyesinde birçok otomobil üretildi. Her biri de kendi sınıfında en özel araçlardan biri olmayı başardı. Söz konusu hatchback sınıfı olunca da Golf modeli ile 1974 yılında bu sınıfta adından çokça söz ettirdi. Hatta hızını alamadı ve o tempoyla hot hatch dünyasına giriş yaptı. Günümüzde 7. jenerasyon golf modelinin R versiyonu ile devam eden Volkswagen, şuan 2.0 litrelik 4 silindirli turbo motor kullanıyor. Fakat geçtiğimiz yıllarda hacim konusunda eli daha bonkördü. Bunun en güzel örneği V6 Motorlu Volkswagen Golf 5 R32 idi. Artık efsaneler arasına ismini yazdırmış olan bu otomobili bütün detayları ile tanımaya ne dersiniz?


Volkswagen Golf 5 R32
Konuya V6 ile girdik ama hemen teknik konulara girmeyeceğim. Çünkü mk5 golf’ün gelişim ve yollara çıkma safhasına bakmamız lazım. Böylece aracı daha iyi analiz edebiliriz. 90’ların sonuna doğru volkswagen birçok otomobilinde ciddi anlamda kaliteyi üst düzeye çıkarmıştı. 97-2001 yılları arasında üretilen passat ve golf modelleri temiz oldukları zaman hala ciddi ilgi görüyor ve alıcı kitlesini de bir o kadar geniş tutabiliyorlar. Fakat insanlar volkswagen firmasının yeni tasarım dilini merak ediyorlardı. 2000’lerin başında mk5 Golf’ün gelmesi ile bu merak giderildi. Onunla birlikte jetta modeli de yeniden gün yüzüne çıkmış oldu. VW Golf 5 bir geçiş aracıydı. Eskilerden izlerde taşıyordu, marka yeniliklerini de tanıtıyordu. 1.4 TSi motorun kullanılması en büyük yenilikti. Hatta daha kapsamlı olarak FSi motor teknolojisinin mantığını anlatan ilk modellerdendi. Fakat aynı zamanda önceki modellerin izleri de peşini bırakmıyordu. Performans serisinde bunu bariz şekilde gördük. Evet, Golf 5 R32 bunun en büyük örneğiydi. 4. jenerasyondan kalan 3.2 litrelik atmosferik benzinli V6 motoru kullandı. R serisine geçişte bu denli büyük motoru belki de son kez kullanacaktı. Çünkü günümüz teknolojisi ile artık daha düşük hacimli motorlardan çok daha yüksek güç almak mümkün oluyor. Fakat 2005-2008 yılları arasında üretilen bu tehlikeli hatchback otomobil önden çekişli olması ve 3.2 litre V6 motoruna karşın yine de kayda değer performans suna biliyordu. 250 beygir 320 nm tork sunan vw golf 5 r32 en iyi kalkışını yaptığı zaman 0’dan 100 km/s hıza 6.5 saniyede ulaşabiliyordu. Tam gaz düz yolda devam ettiğiniz de ise 250 km/s maksimum sürat yapması onun için kolay aşılacak engellerden biriydi. O yıllarda otomatik vites yerine 6 ileri manuel şanzıman ile üretilen bu otomobil, 1.3 ton ağırlığı ile büyük motorun dezavantajını kapatıyordu. Fakat buna rağmen ortalama yakıt tüketiminin 10.7 litre olarak açıklanmasının da önüne geçemedi. Tabi bu değer standart kullanıcı da çok daha üst seviyelerde olacaktır.

Kısacası volkswagen golf 5 r32 sadece bu aile için değil hot hatch dünyası içinde gelmiş geçmiş en efsane otomobillerden birisi olmayı başardı. Anlatacaklarım bu kadar. Başka efsane volkswagen modelleri ile görüşmek üzere…


Etiketler:

V6 Motorlu Volkswagen Golf 5 R32’yi Özellikleri ile Tanıyalım Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ilyas dedi ki:

    Arteon on numara olmuş

Sayfa başına git