Volkswagen Golf 4 Kronik Sorunları ve Çözümleri

Volkswagen’in efsane serisi olarak tanımlanan ve özellikle gençler arasında popüler olan MK4 serisinin bir kısım kronik problemleri bulunmaktadır. Her araçta olduğu gibi zamanla yıpranmaya bağlı olabilen bu problemleri bilerek satın almanız yararınıza olacaktır.

Volkswagen Golf 4 Kronik Sorunları

Kapı switchleri ve cam otomatiklerinde arıza

Kapı switchlerinde yaşanan aşınma gibi problem zamanla iç aydınlatmanın çalışmaması gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu switchlerin tek tek kontrol edilerek değiştirilmesi gerekebiliyor. Cam otomatiklerinde yaşanan sorunlarda ise kısa devre ihtimalinin yanında otomatik mekanizmasından kaynaklanan bir sorunun da olabileceği göz önüne alınmalı.

ABS Lambasının Sürekli Yanması

Basit bir sensör hatası olsa da sürücüyü oldukça korkutabilen bu arızada akü üzerinde bulunan sigortaların kontrol ettirilmesi işe yarayabilir. Büyük bir masrafa girmeden ve aracı hidrolikle kaldırmadan önce sigorta ve sensörlere baktırınız.

Gaz Kelebeği Arızası

Her 10-15 bin kilometrede bir boğaz kelebeği temizletmek ile uğraşmak istemiyorsanız bu parçayı tamir ettirmeniz veya yenisi ile değiştirmeniz gerekebilir. Özellikle mk4 serisinin bu konuda sık sık sorun çıkardığı gözlenmiştir.

Kararan iç dikiz aynası sıvısının zamanla akması

Bu sorunun çözümü için eğer para harcamak istemiyorsanız ya el becerilerinize güvenerek aynanın içini açarak sıvıyı boşaltacak ya da aynanın arkasından giren soketi sökerek aynaya elektrik gitmesini engelleyeceksiniz. Bu sayede aynanız kararma fonksiyonunu sağlamayacak ama en azından hala kullanılabilir olabilecek.

Plastik aksamlar da yüzey soyulması

Ne yazık ki bu soruna önerebileceğimiz tam bir çözüm yolu yok. Yıpranma miktarına göre mat siyah oje ile kapatılmaya çalışıldığı gibi özel iç temizlik firmalarının bu alanda yaptığı tadilat alternatiflerini de deneyebilirsiniz.

Kararsız rölanti

Özellikle benzinli motorlarda rölanti de bir sorun hissediyorsanız ustanıza görünmeniz gerekmektedir. Soğuk motorda rölantide titreme problemi genel olarak yaşanan sıkıntılardan biridir.


Etiketler:

Volkswagen Golf 4 Kronik Sorunları ve Çözümleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Mehmet özer dedi ki:

    Merhabalar ben de 2002 benzinli tüplü golf var vites değiştirme devrine geldiğinde vuruntulu şekilde devam ediyor vitesi boşa atıp tekrar vitese atıyorum devam ediyor tekrar devir yükseldiğinde titreme(vuruntu) tekrar oluyor gazdan da düşüyor çekişi de düşüyor neden olabilir acaba bobin e baktırdım Bujiye baktırdım sorun görünmüyor diyor tamirci de bulamadı neden olabilir acaba egr valfi olabilir mi şimdiden teşekkürler

Sayfa başına git