Volkswagen FSi Motorlar Neden Sorunludur?

Volkswagen FSI (Fuel Stratified Injection) motorlarını Golf 5 ile tanıdık ve Passat içinde aynı ünite kullanıldı. Özellikle 1.6 FSi ünite her iki araçta da kullanıldı. Tanıtıldığı zaman büyük sükse yapıp ekonomi amaçlı olduğu vurgulanmıştı. Fakat ülkemizde bekleneni yakalayamadı. TFSi yani turbo destekli versiyonu daha ilgi gördü. Daha sonra da fsi motor sorunlu olarak kaldı. Peki bunun nedeni neydi? Sizleri için biraz araştırma yaptım. Hadi yazının devamına geçelim…


Volkswagen FSi Motorlar Sorunlu Mu?

Volkswagen ailesinin ünlü FSi motorunu ülkemizde yüzüne bakılmaz hale getiren sebeplerin en önemlisi ilk çıktığı zaman LPG ile uyumlu kitlerin olmamasıydı. Benzinin altından değerli olduğu ülkemizde Golf 5 ve Passat B6’nın 1.6 ve 2.0 FSi motor seçenekleriyle tercih edilmesi pek mantıklı olmuyordu. Çünkü gerçekten yakıtı fazlaydı. Son birkaç yılda ise LPG sisteminin yüksek maliyetlerle takılması bu motorlardan insanları soğuttu.

Bir diğer ve en büyük etkenlerden birisi de TSİ motorlara göre düşük performansı oldu. Yakıt olarak benzer seviyelerde olabilirler ama turbo benzinli TSi motorların kullanıcısını sürüş keyfi anlamında fazlasıyla tatmin etmesi FSi ünitelerin geride kalmasına sebep oldu.

Gelelim diğer sebeplere…
Araştırdığım kadarıyla bu araçların sahipleri gürültülü çalışmasından çok şikayetçi oluyorlar. Fakat bazıları da aksine çok sessiz olduğunu söylüyor. Sanırım bakımsızlık bunda önemli rol oynayabilir. Bir diğer etkende kötü yakıt. Akaryakıt kalitesi önemlidir ama FSI motor kullanıcılarına göre kötü benzin alındığında bu ünitenin olumsuz etkilenmesi çok fazla olabiliyor. Son olarak lambda sensörü, yani oksijen sensörü sorunu. FSI motorlu araç sahipleri bu sorundan fazlasıyla muzdarip olmuş. Kısacası saydığım etkenler bu motorun kötü üne sahip olmasında etkili oldu. Fakat şu da var ki böyle araçların yanlış ustalar elinde hırpalanması, bakımının geciktirilmesi gibi ikinci etkenlerde bu kötü ünde önemli paya sahip olduğunu düşünüyorum.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git