Volkswagen Country Buggy Tarihçesi ve Özellikleri

1967 senesinde Avusturalya’da 197 adet üretilmeye başlanan projede volkswagen’in mühendisi Cyril Harcourt tarafından Clayton fabrikasında yapılmaya başlandı. Buggy piyasaya ilk sürüldüğünde adı insanların aracı olarak kullanıcılar tarafından belirlenmişti. Aynı sene içinde Filipinler, Yeni Zelanda, Singapur ve bazı küçük Pasifik ülkelere satış yapılmaya başlandı. VW Buggy günümüzdeki Vw Beetle’ın atası olarak da bilinmekte. Volkswagen Country Buggy kapılı ve kapısız sürüm olarak iki tip üretilmiştir. Kapısız versiyonunda daha çok jip tarzı kullanımlar için üretilen bu araç filipinler de polis aracı ve coca cola reklamında bile kullanılmıştır. Buggy 3 farklı sürüm üretilerek birinci versiyon Avusturalya’da, ikinci versiyon Almanya’da, üçüncü versiyon ise Brezilya’da üretilmiştir.1969 yılının sonunda ise araçtan sadece 1956 adet üretim yapılmıştır.

wolkswagen-country-buggy-5

Tasarım ve Kullanım

Buggy’nin tasarımı volkswagenin Avusturalya’ki proje şefi Rudi Herzmer ve kendi mühendisleri Cyril Harcourt tarafında yapılmıştır. Buggy iki versiyon olarak üretilmiş olup kapılı ve kapısız olarak ayırabiliriz. Kapılı olan Volkswagen Buggy 2 kapılı modelinde camlarda bulunmaktadır. Kapısız modelinde ise jip tarzı kullanımda off-road yapılması için kullanılmıştır fakat şehir içinde de kullanılabilmesi için üstünü tente ile kapatılabilecek şekilde kullanıma sunulmuştur. Buggy Filipinler başta olmak üzere birçok pasifik ülkesinde kullanılmıştır. Örneğin1967 de Filipinler de coca cola’nın meşhur reklamında kullanılmıştır ve polis aracı olarak da kullanılmıştır. Kapısız modelleri çiftlikyolları, inşaatlar ve saha çalışmasında kullanılması için çok uygun olması aracın piyasaya tutunmasını kolaylaştırmıştır. Bugünlerde bu tarz araçlar sadece kolensiyoncularda bulunmaktadır ve reklam için kullanılmaktadır. Aracın bana göre göze çarpan en önemli yeri ise ızgarası ve volkswagen sembolünün bulunmayışı oldu. 1970’li yıllara göre motor hacmi ve genişliği oldukça makul sayılabilecek düzeydedir.

Motor ve Fiyat

Buggy 1969’da ilk üretildiğinde 1300 cc motor hacmi olarak üretilmişti. Fakat 1975’te Sakbayan adlı bir şirket tarafından 1600 cc motor hacmi olan modeli üretilmiştir. Sakbayan 1973’te de 1600 cc motor hacmi ile devam ederek,1975 yılında 1500 motor ile üretime son noktayı koymuştur. Bugünlerde Volkswagen Country Buggy  22.000 dolar veya 100,000(peso filipinlerin para birimi)civarında satışa sunulmuş olsa da genellikle reklamlarda kullanılması için kiralanmaktadır.

 


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git