Volkswagen Corrado Özellikleri ve Tarihçesi

Volkswagen Corrado 1988-1995 yılları arasında Almanya’nın Osnabrück şehrinde üretimi gerçekleştirilmiş olan ve tasarımı Herbert Schäfer tarafından yapılan halk arasında bugünlerdeki Volkswagen Scirocco model aracın atası olarak kabul edilir. V6 motor tipi ile dikkat çeken, yol tutuşu açısından iyi bir performansa sahip olan bu araç ilk üretildiği zaman “fastest vw ever” diye piyasayı kasıp kavurmuştur. Piyasaya 3 kapılı olarak çıkan Corrado 2+2 koltuk sistemi ile spor araçlarda Volkswagen farkını göstermiştir.

volkswagen-corrado-2

Performans

Corrado sınıfında Corrado Sport Compact olarak bulunan 3 kapılı ve önden çekişli bir araç olarak kullanıcı karşısına çıkmıştır. Corrado 1988 yılında 1.8L I4 (benzin) modelini ve 1.8 L supercharged I4 (benzin) modeli ile piyasaya çıkmıştı.1992 yılında ise Volkswagen grubu 2 farklı motor tanıtımı ile piyasaya giriş yaptı. Bu motorlar 2.0L I4(benzin) ve 2.8L VR6(benzin) seçenekleri ile performans bakımından gerçekten çok üst dizey bir hizmet sunmuşlardır. Son model olarak da Volkswagen firması 2.9L VR6(benzin) seçeneğiyle piyasaya çıkmıştır. Volkswagen Corrado 5 vites manuel ve 4 vites otomatik şanzıman seçeneklerini de beraberinde getirmektedir. Volkswagen corrado 1.8 L modelinin özellikleri 180 hp motor gücü, 1601 – 1800 cm3 motor hacmi, önden çekişli ve benzinli bir araç olarak 1990 yılındaki örnek bir aracın özellikleridir.

Tasarım

Corrado tasarımı Herbert Schäfer tarafından yapılmıştır. VW Corrado baştan çıkarıcı tarzı ve üstün yol tutuş özellikleri ile Auto Express dergisi tarafından ölmeden önce kullanılması gereken 25 araba listesinde yer alarak konfor ve performans bakımından önemini kanıtlamıştır. Ön ızgarada bulunan Volkswagen sembolü bu araçta bagaj kapağının ortasında da yer almaktadır. Üç kapılı, sanruf, dikdörtgen farlar ve alçak bir araç olması tam bir sport model olduğunu ispatlar niteliktedir. Corrado üç kapılı olmasına rağmen sürücü ve yan koltuklarındaki genişliği ve geniş-uzun camlar ile kullanım rahatlığı sağlamaktadır. Ayrıca MSN Autos dergisinde ‘Cool Cars We Miss’ adlı bir başlık ile listelenmiştir. Aracın uzunluğu 4.049 mm, genişliği 1989-1992 yılları arasında 1,674mm olarak ve 1993-1995 yılları arasında 1.689 mm olarak tasarlanmıştır. Corrado’nun yüksekliği ise 1.318 mm ve ağırlığı 1.210 kg olarak üretilmiştir.

 


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git