Bugatti Chiron Teknik Özellikleri Neler

Fransızların en özel otomobil üreticisi olan ama volkswagen grubu bünyesinde üretim yapan Bugatti, son üyesi Chiron ile 2016 yılı içerisinde karşımıza çıkmıştı. Bu aracı genel hatlarıyla ele aldım. Buyurun bugatti chiron‘u inceleyelim.


bugatti-chiron-8

Fransız firma uzun yıllardır otomotiv sektöründe olmasına karşın en büyük süksesini Veyron ile yaptı. Markaya, zamanının en hızlı otomobilini üretme unvanını aldıran bu araç, farklı modelleri ile özel üretimlerle satışı canlı tutuldu. Fakat yepyeni bir yüzü hep bekledik. Bugatti bu beklentiyi uzun süredir geliştirmelerini yaptıktan sonra Bugatti Chiron modelini yollara çıkardı. Fransa’nın Molsheim şehrinde yer alan tesisinde canlandırılan bu araç, 500 adetle sınırlandırılarak tanıtıldı. Bu eşsiz araç, 8 temel renk ile tanıtılmasına karşın, yeni bugatti chiron‘a sahip olmak isteyenler zevke özel tonlarla üretilebiliyor. Tabi tek kişiselleştirme dışta değil iç mekandaki koltuk yapısından kullanılan deri kumaş rengine, kokpit kaplamasından zemin döşemesine kadar özelleştirilebiliyor.

Yeni bugatti chiron teknik anlamda da kendisine haran bırakıyor. Veyron’dan tanıdığımız sekiz litrelik 16 silindirli motorunu geliştiren Fransız üretici, 1500 ps 1600 nm tork güç sunan tamı tamına dört turbolu motora yer vermiş. Bu kadar büyük motorun getirdiği en büyük dezavantaj ağırlıktır. Onu da gövde yapısında kullandığı karbon fiber malzeme ile aşmaya çalışan firma, akıllı dört çekerin bile yükünü sırtına alarak 1995 kilogramda kalmayı başarmış. Bu sayede 0-200 km/s hızlanmasını 6.5 saniyede ve 0’dan 300’e ulaşmasını da 13.6 saniye tamamlayabiliyor. Bu arada Chiron’un kadranında 500 km/s gösteriyor ama maksimum hızı 420 km/s olarak ölçülmüş. Tabi böylesine eşsiz aracı dizginlemek içinde ona göre frenler yerleştirilmiş. Ayrıca önde 285/30 R20 lastiklerin eşlik ettiği 20 inç, arkada ise 355/25 R21 ebatlı lastiklerle 21 inçlik jantlara sahip.

Genel olarak bugatti chiron hakkında aktaracağım bilgiler bu kadar. Son olarak teknik bilgilere bakalım sonrasında görseller geçelim.

Bugatti Chiron Teknik Özellikleri

Yeni Bugatti Chiron Teknik Özellikleri
Motor: 8.0 litre 16 silindirli 1500 ps 1600 nm tork (turbo benzinli)
Performans: 0-100 km/s: 2.5 saniye – Maksimum hız: 420 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4544 mm / 1212 mm / 2038 mm
Boş Ağırlık: 1995 kg


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git